Majka víťazom 14. etapy, Sagan víťazom rýchlostnej prémie

19.07.2014 Celý región

Risoul 19. júla (TASR) - Poliak Rafal Majka sa stal víťazom sobotňajšej 14. etapy 101. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Jazdec tímu Tinkoff-Saxo triumfoval v záverečnom stúpaní na 177 kilometrov dlhej trati z Grenoble do Risoulu v čase 5:08:28 h. So stratou 24 sekúnd prišiel do cieľa na druhom mieste líder priebežného poradia Talian Vincenzo Nibali, tretí skončil Francúz Jean-Christophe Peraud.

Nibali tak zvýšil vedenie na čele priebežnej klasifikácie, keď pred druhým Španielom Alejandrom Valverdem má náskok už 4:37 min. Valverde skončil až desiaty, keď v cieli na Nibaliho stratil presne minútu. Slovák Peter Sagan vyhral v sobotu jedinú rýchlostnú prémiu, do bodovacej súťaže o zelené tričko si pripísal ďalších 20 bodov a vedie ju s náskokom 170 bodov.

V cieli napokon Sagana klasifikovali na 79. mieste so stratou 21:41 min na víťazného Majku. Viac sa darilo druhému Slovákovi v pelotóne Martinovi Velitsovi. Jazdec tímu BMC Racing skončil v sobotu na 39. priečke (+10:18) a v priebežnom poradí si udržal 26. miesto. Sagan je celkovo 54.

Sagan získal body bez problémov

Hneď po štarte 14. etapy sa pelotón rozdelil na menšie skupiny. Po desiatich kilometroch sa dopredu vydal Sagan so svojím kolegom z tímu Cannondale Alessandrom De Marchim. K slovensko-talianskej dvojici sa pridalo ďalších 15 pretekárov. Sedemnásťčlenná skupina si postupne vybudovala triapolminútový náskok pred pelotónom. Saganova taktika bola jasná, jeho cieľom v sobotu bolo triumfovať v jedinej rýchlostnej prémii. Tá čakala na jazdcov 40 km po štarte a Žilinčan ju vyhral bez väčších problémov, keď v úniku nebol ani jeden z jeho súperov v boji o zelené tričko.

Pred prvým stúpaním na Col du Lautaret (2058 m) mal pelotón stratu 270 sekúnd, jeho vrcholom prešiel hlavný balík o 4:40 min neskôr ako vedúca skupina. Sagan sa v stúpaní trápil, ale udržal sa medzi pretekármi na čele. Necelých 80 km mal defekt predného kolesa, po rýchlej reakcii mechanikov sa však rýchlo vrátil k unikajúcej šestnástke. Následne jazdcov čakalo stúpanie na najvyššie miesto tohtoročnej edície Tour, ktorým bol Col d'Izoard ležiaci 2360 metrov nad morom. Už v začiatku stúpania Sagan z hlavnej skupiny pomaly odpadol a potom už jazdil sám pred pelotónom. Ten ho pohltil 50 km pred cieľom. V tom momente bol náskok vedúcej skupiny 2:39 min.

Necelých 12 km pred cieľom začalo posledné stúpanie do cieľa v Risoule, pelotón vtedy strácal už len minútu. Päť kilometrov pred záverom bol osamoteným lídrom pretekov Poliak Rafal Majka, následne sa ho vydal stíhať v pelotóne jazdiaci Nibali. Posledný kilometer mal takmer sedempercentné stúpanie. Majka si v ňom už vedenie nenechal vziať a napokon zaznamenal prvé etapové víťazstvo pre tím Tinkoff-Saxo na tohtoročnej Tour.

"Je to pre mňa prvé víťazstvo v kariére, som veľmi rád, že som ho dosiahol práve na Tour. Dokončiť etapu na prvom mieste po dlhom úniku nebolo jednoduché. Som vyčerpaný, ale veľmi šťastný. Po odstúpení nášho lídra Alberta Contadora sme museli zmeniť tímovú taktiku. Dnešné víťazstvo venujem aj jemu," povedal v cieli do kamier Eurosportu víťazný Majka.

14. etapa (Grenoble - Risoul, 177 km) - výsledky:
1. Rafal Majka (Poľ./Tinkoff-Saxo) 5:08:28 h, 2. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) +24, 3. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +26, 4. Thibaut Pinot (Fr./FDJ.fr) +50, 5. Romain Bardet (Fr./AG2R), 6. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +54, 7. Fränk Schleck (Lux./Trek) +1:01, 8. Laurens ten Dam (Hol./Belkin) +1:07, 9. Leopold König (ČR/NetApp) +1:20, 10. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +1:24

Priebežná klasifikácia po 14. etape:
1. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) 61:52:54 h, 2. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +4:37, 3. Romain Bardet (F./AG2R) +4:50, 4. Thibaut Pinot (Fr./FDJ.fr) +5:06, 5. Tejay Van Garderen (USA/BMC Racing) +5:49, 6. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +6:08, 7. Bauke Mollema (Hol./Belkin) +8:33, 8. Leopold König (ČR/Netapp) +9:32, 9. Laurens Ten Dam (Hol./Belkin) +10:01, 10. Pierre Rolland (Fr./Europcar) +10:48